
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.5 mm |
| Length | 2.9972 mm |
| Width | 2.9972 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 36 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 870 mA |
| DC Resistance (DCR) | 192 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 6.8 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 880 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 880 mA |
| Saturation Current | 870 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 870 mA |
| Max Temperature Rise Current | 880 mA |
| Max Length | 3.1 mm |
| Max Width | 3.1 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.9 mm |
Stock: 292
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.12824 | $1.28240 |
| 50 | $0.11660 | $5.83000 |
| 100 | $0.10601 | $10.60100 |
| 500 | $0.09357 | $46.78500 |
| 1000 | $0.08259 | $82.59000 |
| 3000 | $0.07798 | $233.94000 |
| 5000 | $0.07362 | $368.10000 |
| 10000 | $0.06951 | $695.10000 |
