NR3015T6R8M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
NR3015T6R8M
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD,3.00mm×3.00mm×1.50mm SMD/SMT 6.8 µH 20 % 870 mA 192 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)1.5 mm
Length2.9972 mm
Width2.9972 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature120 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1.5 mm
PackagingReel
Halogen FreeHalogen Free
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency36 MHz
TypeWirewound
Current Rating870 mA
DC Resistance (DCR)192 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance6.8 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)880 mA
inductance tolerance20 %
Max DC Current880 mA
Saturation Current870 mA
Schedule B8504500000
Max Saturation Current870 mA
Max Temperature Rise Current880 mA
Max Length3.1 mm
Max Width3.1 mm
Min Length2.9 mm
Min Width2.9 mm